Projekta "Stiprais ūdens" ietvaros 6. gadu māksliniece, biedrības "Oforta ģilde" vadītāja Nele Zirnīte, organizē plašu starptautisku grafikas izstādi, īpaši uzsverot oforta tehnikas nozīmi. Šogad izstādes nosaukums ir "Pāreja" (no angļu "Transition") un tā iezīmē rakursa maiņu, pārmaiņas un dažādību, izstādē eksponējot darbus, kas tapuši oforta, sausās adatas, mecotintas, akvatintas, kokgrebuma, linogriezuma, heliogravīras un dažādās citās grafikas tehnikās un tehniku kombinācijas.
Izstādē piedalījās izcili, pasaulē pazīstami meistari, kā arī jaunie profesionālie mākslieki no Latvijas un citām pasaules valstīm. Projekta pamatideja – sekmēt mākslinieku profesionālo līmeni un popularizēt oriģinālās iespiedgrafikas tehnikas, stiprinot jau esošās un nodibinot jaunas radošās saites starp dažādu valstu māksliniekiem un darbnīcām.
"Izmantojot daudzvedīgās grafikas iespējas, tiks aktualizēta tēma “Pāreja”. Mūsu laikmetam raksturīga strauja darbība, nepārdomāta cilvēku rīcība, bieži vien iztiekot bez posma apcerei, kam nepieciešams laiks. Mūsdienu virtuālā pasaule mums piedavā mirkļa iespēju, kur dzīvība un nāve saiet vienā punktā." (Nele Zirnīte)
Robežšķirtnes starp mākslas jomām, tehnikām un žariem ir plūstošas un nenoturīgas, gluži kā mūsdienu cilvēku dzīves uztvere, domas un sociālpolitiskais noskaņojums. Pārbaudījumu un izaicinājumu priekšā ir Eiropas kultūras zona kā tāda, bet nestabilitāte un savas esības apzināšanās problemātika arvien vairāk parādās arī mākslinieku darbos. Cilvēces aizraušanās ar digitālo tehnoloģiju sniegtajām iespējām aizbēgt citā realitātē, būt kādam citam kaut kur citur, ir tik aizraujoši, tomēr bīstama. Pāreja, pārtapšana, iniciācija jaunā eksistences modelī, bet varbūt tas ir tikai digitālās pasaules uzvaras gājiena sākums, un vienā brīdī mēs pamodīsimies no sapņa, ko saucam par dzīvi, un atskārtīsim, ka joprojām esam sapnī? Nojaucot robežas starp prāta apzināto esamību un paralēlo laika telpas iespējamību, viss saies vienā eksistences punktā un varbūt izrādīsies, ka dzīvojam kādā absurdā datorsimulācijā, no kuras nav izejas.
Izstādē piedalījās latviešu un citvalstu autori, kas strādā kādā no iespiedgrafikas tehnikām, ne tikai ofortā, jo mūsdienu grafikas mākslu raksturo pārejas un saplūšana ne tikai starp dažādiem tehniskajiem paņēmiem, apgrūtinot mākslas teorētiķiem analizēt un klasicifēt mākslas darbus, bet arī skarot dažādus tēmu lokus, kas nodarbina mākslinieku prātus.
Izstādes darbi liek apstāties, izrauties no ikdienas skrējiena un nokļūt citā - mākslas - pasaulē, kur laikam ir cits samērs, bet domas var brīvi plūst un meklēt atbildes uz sen sev interesējošiem jautājumiem. "Neskatoties uz to, ka "Oforta Ģildes" prioritāte ir oforts un periodiski tiek organizētas izstādes, kurās dominē dobspiedes tehnikas (projekts “Stiprais Ūdens”- kopš 2010.gada un citas izstādes), ik pa laikam mākslinieki tiek aicināti pārkāpt savas profesionālās pieredzes robežas, lai pievērstos kādam citam izteiksmes veidam. Dažādu grafikas tehnisko paņēmienu integrēšana radošajā procesā var tikai bagātināt estampa tapšanas procesu, dot iespēju grafikas darbos ieplūst un cirkulēt "jaunām asinīm". (Nele Zirnīte)
Izstādē piedalījās vairāk nekā 60 mākslinieki no 18 valstīm: Latvija - Gunārs Krollis, Nele Zirnīte, Māris Čačka, Ina Voroncova, Inese Lieckalniņa, Anna Zandberga-Šenke, Agnese Bule, Inga Jurjāne, Jekaterina Grjazeva, Reinis Gailītis, Signe Štrauss, Baiba Damberga, Varis Krauklis, Gabija Priede, Baiba Kalna, Marita Maizīte - Grase, Alex Ets; Lietuva - Simona Bagdonaitė-Gubinienė; Igaunija - Benjamin Vasserman; Vera Stanishevskaja; Čehija - Jindřich Pevný; Francija - Jean François Jullien Clement, Fabienne Laterrade, Lazymushu, Michèle Lumbroso; Īrija - Vaida Varnagiene; Itālija - Alberto Balletti, Marko Trentin, Elena Frontero, Giuseppe Pernigotti, Maria Chiara Toni, Vladimiro Elvieri, Muolo Carmine Maurizio; Nēderlande - Robert Bink; Jaunzēlande - Mark Graver; Polija - Antoni Kowalski, Weronika Siupka, Tomaz M. Kukawsky, Jolanta Gmur; Krievija - Anastasia Zykina, Jegor Rostov; Armēnija - Hayk Grygoryan; Zviedrija - Ann-Kristin Källström; Šveice - Astrid Schmid, Claudia Fellmer, Eliana Buergin, Federhirn, Franziska Schiratzki, Helga Halbritter, Krassimira Drenska, Madlaina Fontana, Marianna Vogler, Nicole Manuel, Sabina Stucky, Inese Troska, Senso, Stefan Kloeti; Turcija - Hatice Bengisu, Gökçe Aysun Kaya Kılıç, Selvihan Kılıç Ateş, Esra Aydin; Lielbritānija - Mary Rouncefield, Robert Pugh; Ukraina - Maryana Miroshnychenko; ASV - Brian Cohen.
Teksts: Eva Rotčenkova, Mg.art
Izstādes projekta vadītāja un kuratore: Nele Zirnīte
Izstādes koordinātors: Alex Ets
Biedrība "Oforta ģilde"
Izstādes elektroniskais katalogs ir pieejams lejupielādei šeit: >>KATALOGS<<